Як музичні іграшки впливають на розвиток дітей

15 черв. 2016

Маленькі діти люблять музику, їм  подобаються мелодійні твори. Музика  розвиває творчі здібності дитини, сприяє  розвитку слуху, пам'яті, уяви малюка.

Перше  знайомство з чарівним світом музики починається з музичних іграшок. Які  співаючі іграшки та в якому віці варто пропонувати дітям, щоб це пішло їм на користь?

Вам знадобиться:

- брязкальця;
- дзвіночки;
- дудка;
- барабан;
- бубон;
- маракас;
- інтерактивні музичні іграшки;
- співаючі іграшки;
- металофон;
- піаніно;
- диски із записом класичної та іншої музики.

1. З самого раннього віку розвивайте слухове сприйняття дитини. Уже в місячному віці надіньте на ручку дитини браслет з дзвіночками. При кожному русі малюка вони будуть дзвеніти, а дитина - слухати звук і намагатися знайти його джерело. Поступово маленький дослідник здогадається, що звук лунає всякий раз, коли він ворушить рукою, що він може гриміти дзвіночками голосніше або тихіше, швидше або повільніше. І таким чином у дитини з'явиться перше уявлення про причинно-наслідкові зв'язки.

2. У віці 3-4 місяців покажіть малюкові звучну іграшку, наприклад, дудку. Дайте дитині послухати звук, який може видавати інструмент. Подуйте в дудку праворуч від дитини, потім ліворуч, спереду і ззаду. Ви побачите, як малюк буде переводити погляд слідом за джерелом звуку, шукати його. Можна грати з дитиною, використовуючи дзвоник, маракас, бубон. Дайте йому можливість слухати і сприймати різні звуки. Незабаром ви зрозумієте, які саме музичні іграшки більше припали до душі малюку.

3. У 5-6 місяців запропонуйте дитині співаючу іграшку. Поясніть, що вона починає співати, коли ви натискаєте на кнопку. Підспівуйте іграшці, покажіть малюкові, що іграшка танцює в такт пісні. Так ви з раннього дитинства розбудіть у дитини інтерес до музики і співу, розвинете його уяву. Існують інтерактивні музичні іграшки, які можуть співати і говорити вашим голосом. Співайте разом з іграшками і, ставши старше, малюк намагатиметься підспівувати вам, наслідувати інтонації.

4. Придбайте іграшки, які видають різні звуки при натисненні на кнопки, наслідують звукам тварин, виконують короткі мелодії. Покажіть дитині, як поводитися з подібними іграшками. Дуже скоро ваші діти самі із задоволенням будуть натискати кнопки і витягувати звуки. Малюки люблять мелодійні повторювані пісеньки, так що готуйтеся по багато разів прослуховувати одне і те ж.

5. Ближче до року дитини познайомте його з металофоні. Поясніть, що стукаючи паличками по клавішах, можна витягати різні звуки і навіть складати мелодії.

Така розвага розвиває не тільки музичні здібності дитини, а й координацію його рухів. Крім того, металофоні бувають з різнокольоровими клавішами, що дозволяє паралельно вивчати кольору. Грайте разом з дитиною, придумуйте все нові мелодії, виймайте різні за частотою і гучності звуки. Тим самим ви розвинете слух маленького музиканта і відчуття ритму.

6. Дуже важливі для розвитку малюка ударні музичні інструменти. Покажіть, як стукати палицями по барабану, як бити в бубон і в маракас. Коментуйте звук, який виходить у дитини. Декламує короткі ритмічні вірші і співайте пісеньки, відбиваючи ритм. Ритмічні вправи дуже добре впливають на мозкову активність дитини. Підберіть невеликий музичний уривок з чітким ритмом (наприклад, уривок вальсу) і, вважаючи на раз-два-три, відбивайте ритм маракасов або брязкальцем разом з малюком. У більш старшому віці придбайте танцювальний музичний килимок для малюка. Це також допоможе дитині навчитися відчувати ритм.

7. Познайомте юного музиканта з духовими інструментами - дудкою, губної гармошкою, свистком. Малюк здивується зрозумівши, що видихаючи повітря, можна видавати різні звуки. Крім того, заняття з духовими інструментами підготують артикуляційний апарат дитини до подальшого мовного розвитку, а також розвивають дихальні здібності для співу в майбутньому.

8. Включайте малюкам записи звуків природи і голосів тварин у супроводі класичної музики. Це розширить уявлення дитини про навколишній світ і уяву. Ставте диски з творами Моцарта. Вчені довели, що твори саме цього композитора стимулюють пам'ять дітей і сприяють сприйняття нової інформації. Існують записи класичної музики в адаптації для самих маленьких. Запропонуйте дитині послухати дитячі пісеньки з мультфільмів.

9. Але пам'ятайте, що ніякі іграшки та записи не замінять дитині материнського тепла і голосу. Намагайтеся якомога більше співати малюкові колискових і звичайних пісень, це заспокоює дитину, дає відчуття захищеності. Грайте в музично-мовні ігри-поспівки, ігри-сценки. Це розвиває комунікативні навички дітей. Танцюйте з малюком, спочатку тримаєте його на руках, а пізніше показуйте руху, і маленький танцюрист буде з радістю вам наслідувати.